Dobré hračky pro vaše dítě

Obavy o budoucí generace posloucháme na každém kroku. Ve vzduchu neustále visí hrozba online světa, od kterého se děti a teenageři ne a ne odtrhnout, a rodiče tak často vymýšlejí všelijaké finty, jak ratolesti vychovávat stejným způsobem, jakým byly kdysi vychováváni oni. Ne všechny hračky a pomůcky jsou ale plýtváním času, některé jsou výbornými pomocníky ve vývoji.

Hračky pro klidné usínáním

Hračky pro klidné usínání  před časem přišli na trh s inovativním způsobem, jak pomoci dětem lépe a snadněji usínat, a po několika letech na trhu se stále těší velké oblibě. Filozofií  je, že každé dítě si zaslouží klidný noční spánek pro svůj zdravý vývoj. Hračky pro klidné usínání jsou vyvinuty na základě konzultací s poradním sborem pediatrů a odborníků s jediným cílem, a to dosáhnout lepší a bezpečnější spánek dětí. Díky pestré škále tvarů a vlastností jsou vhodné jak pro děti nejmenší, tak i pro předškoláky a školáky, kteří mají s usínáním problém. Fungují na principu zvukové terapie a některé i svítí. Pro představu jejich hvězdná želva s bluetooth, která promítá hvězdnou oblohu a přehrává buď vlastní zvuky nebo vlastní melodie z mobilního telefonu. S přibývajícími zkušenostmi rodičů se také ukazuje, že hračky pro klidné usínání pomáhají navodit klidnou atmosféru i dětem hyperaktivním.

Hračky pro rozvíjení kreativity

Ačkoliv se dospělým může zdát, že modelovací hmoty a podobné produkty jsou pro děti ztrátou času, opak je pravdou. Právě ty zkoušejí a posouvají hranice dětské představivosti a fantazie dál a dál, čímž napomáhají rozvíjet kreativitu. Plastelína je vhodným doplňkem pro děti od tří let. Je netoxická, nealergická, tvárná a nešpiní. Rodičů bych jen chtěl upozornit na nebezpečí imitací plastelíny. Ty jsou často nekvalitní, po jednom použití se mění konzistence a plastelína je pak prakticky nepoužitelná. Tyto kopie většinou pocházejí z Číny.

Strategické hry

Strategické hry jsou již léta oblíbeným způsobem trávení společných chvil s rodinou a přáteli. Pokud vybíráte hru, která se hodí i pro školáky, řiďte se pokyny výrobce. Na obalu je vždy uvedeno, od kolika let je dána hra vhodná. Pokud zvolíte náročnější variantu, děti mohou rychle ztratit pozornost. Strategické hry rozvíjejí důvtip, smysl pro organizaci a inteligenci. Doporučit můžeme například hry . Děti se tak naučí přemýšlet dopředu a držet myšlenky. Rodinné večery navíc obohatíte o společně strávené chvilky.

Knihy

Ačkoli by někdo mohl namítnout, že knihy nepatří mezi herní zábavu, opak je pravdou. Alespoň, co se týče knih interaktivních. Pro nejmenší jsou vhodné obrázkové knížky s doprovodnými zvukovými efekty. Pomáhají děti učit rozpoznávat zvířata a další zvukové vjemy, se kterými v životě přijdeme do styku. Pro děti starší pak vybírejte knihy s alternativními verzemi příběhů, které si čtenář vybírá sám. Není nutné zdůrazňovat, že čtení napomáhá rozvíjet slovní zásobu a pomáhá překonávat úskalí slovenského jazyka ve škole. Rozvíjení kreativity u malých dětí je důležité už od jejich útlého věku. Je to schopnost realizace myšlenek a nápadů. U dětí navíc pomáhá formovat postoje a budovat emoční vztahy. Výběrem těch správných hraček podpoříte jejich kreativitu a pomáháte jim pokračovat ve vývinu. Kreativitu dítěte, tak i hru, využívá dokonce i psychoterapie. Zajímavostí je, že kreativní myšlení dává prostor impulsem, které jsou mimo vědomí a pomáhá dětem zvládat emocionální stresy nebo dokonce traumatu. Kreativita je vyjádření dítěte vůči okolnímu světu a vytváří u dětí pozitivní sebehodnocení. Rozvoj kreativního myšlení vašich dětí můžete podpořit výběrem hraček, které dětem umožňují aktivně myslet. Vytvářejí jim inspirativní prostředí, které podněcuje jejich mysl pro hledání řešení. Praktická činnost nebo ruční práce také trénují jemnou motoriku a trpělivost dětí. Vybrali jsme pro vás 8 hraček, které pomohou rozvíjet kreativní myšlení vašeho dítěte.

Kreslení

Asi nejklasičtějším způsobem rozvoje kreativity je obyčejné kreslení. Ne každé dítě se však narodí s talentem umělce, a tak je potřeba ukázat mu jak na to. Kreslicí sady krok po kroku dítě navedou, kde má co nakreslit, ale zároveň dávají prostor jeho fantazii na vlastní doplnění obrázku. Vhodná je i omalovánka podle šablony.

Stavebnice

Dřevěné hračky pro trochu starší děti, které již mají dostatečné manuální dovednosti. Balení obsahuje samostatné dílky, ze kterých si dítě poskládá vlastní autíčko. Hračka trénuje pozornost a smysl pro detail, tak i trpělivost.

Nářadí

Hračky nabízejí mnoho typů hraček na rozvoj pozornosti a obezřetnosti. Patří mezi ně i tato hračka, při níž děti plastovým kladívkem zatloukají dřevěné hřeby do pěnové podložky. Mohou také spojovat dohromady různé dřevěné dílky.

Oblečky

Dívky si mohou trénovat dovednosti a motoriku při různých Provlékačka. Při navlékání různých předmětů mohou vytvářet vlastní scénky a příběhy, které se odehrávají na dřevěné podložce. Navlékáním dlaždičky po dlaždičky hra podněcuje tvořivost a fantazii.

Výšivky

Podobně jako Provlékačka, tak i vyšívačky procvičují u dětí šikovné prsty a koncentraci.

Mozaika

Určitě si pamatujete na tuto retro hračku pro nejmenší. Děti mohou pomocí barevných kolíků vytvořit různé obrázky a trénují si tak svou fantazii. Balení obsahuje dostatečné množství kolíků na vytvoření skutečně pestrých obrázků.

Hudební nástroje

Umění, které ve velkém využívá kreativitu je i hudba. Nástroje podporují rozvoj hudebního cítění a smyslu pro rytmus vašich dětí. Pokud se rozhodnou vytvořit malou hudební kapelu, zlepší se i jejich sociální návyky a komunikace s ostatními dětmi.

Masky

Kreativitě se meze nekladou, a proto tato souprava různých látek a doplňků umožňuje dětem vytvořit si vlastní originální kostým, který nemá nikdo jiný. Dejte jim prostor a sledujte co vytvoří. Kreativními hračkami poskytnete dětem prostor a možnost na rozvíjení jejich myšlení a fantazie, které jsou důležité pro jejich správný vývin a formování osobnosti.

Publikováno: 04. 04. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Hračky

Autor: Denisa Vlasáková

Tagy: dárky | děti | hračky | hraní | vánoce