Jak rozvíjet dětem inteligenci hračkami

Dá se říci, že dítě se nezačíná učit až ve školce a následné škole. Začíná se učit už od narození. Proto velký vliv na to, jaké dítě v budoucnu bude, mají i rodiče. Nejenom v tom, jaké vzorce chování u nich vypozoruje. Zapomínat nelze ani na podporu vývoje. Co v daném případě patří mezi osvědčené metody? Používání hraček!

Pořiďte dítěti didaktické hračky

Pokud chcete podpořit vývoj, ale i inteligenci svého dítěte, rozhodně je třeba zaměřit se i nesprávný sortiment hraček, který mu bude nutné zakoupit. Katalog Internetový poradce praví: Ty pravé se označují jako didaktické hračky a jsou zaměřené jak na to, aby dítě dokázaly zabavit, tak i nato, aby ho dokázaly vzdělat. Samozřejmě zcela nenásilnou formou. Zde se více než kdekoliv jinde hodí použít ono známé – škola hrou.

V čem všem mohou být takové hračky prospěšné

I když to na první pohled nemusí vypadat, dítě zaznamenává mnoho věcí, které se kolem něho dějí. Usměrnit ho správným směrem je cesta, jak jeho inteligenci a další vlastnosti podporovat už v útlém věku. A s jakými oblastmi může volba správných hraček souviset? Je to třeba oblast komunikace, stejně jako je to oblast emocí. Rozvíjet lze ale i logické myšlení, stejně jako kreativitu, nebo celkovou orientaci. Zapomínat nelze na vlastnosti motorické, stejně jako na vlastnosti kognitivní. K tomu všemu přidejme ještě trénování postřehu a paměti a je jasné, že s kvalitní hračkou toho lze dosáhnout opravdu mnoho.

Už od útlého věku

Kdy je vhodné dítě rozvíjet a didaktické hračky pořídit? Už od toho nejútlejšího. A to ve chvíli, kdy se budou podporovat hlavně motorické vlastnosti. Tedy nejprve klasický úchop, potom rozpoznávání tvarů, následně i zvuků, nebo barev. A vše může být s ohledem na věk stupňováno, kdy do první třídy ZŠ může nastoupit dítě, které bez problémů zvládá základní čtení, i základní počty a mnoho dalších věcí.

Publikováno: 20. 10. 2019 / Aktualizováno: 15. 10. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Denisa Vlasáková