Nosily babičky našich babiček i matky našich matek

Nošení dětí není v historii žádnou novinkou. Přestože v posledním století byl za technickou vymoženost a pokrokovou věc považován kočárek, dříve byly ženy zcela odkázány na nosící techniky. Své děti vázaly do pláten, které si upínaly na záda nebo přes rameno. Vesele s nimi chodily na pole a když už dítě odložily, aby si mohly odpracovat svou směnu, končilo miminko zavěšené v takzvané trojnožce.

Šátek nebo kočárek?

Skutečně je to tak. Nejsme ani v černé Africe, ani v jiném století. To, co je dnes nazýváno nosícím boomem, bylo ještě nedávno zcela běžné. Kočárky začaly být běžnou součástí společnosti ve městech až po první světové válce. Na vesnicích ještě o mnoho let později. Kočárek byl ústupek technické době a lidské pohodlnosti. Ovšem ke škodě nejzákladnějších pudů a emocí. Miminko potřebuje matku cítit co nejvíce u sebe. Navíc se při nošení stimulují hmatové receptory a orgány rovnováhy. Dnešní nosící šátek nahradil takzvané loktuše neboli chůvky, které používaly babičky našich babiček a možná ještě v domácím prostředí i maminky našich maminek. Návrat k nošení je jednoznačně návratem k přirozenosti. Nošené děti mívají pevnější vazby na matku a podle prvotních odborných studií, které byly na toto téma vypracovány, z nošenců rostou sebevědomější osobnosti.

Základ je v podsazení

Nošení dětí je nejen intimní fyziologickou i psychologickou záležitostí, ale rovněž praktickým způsobem, jak ulevit rukám a přetížené páteři maminek. Přestože jsou ženy většinou před svým prvním úvazem náležitě poučeny, jakou polohu by mělo miminko zaujmout, opakování je matkou moudrosti a nikdy není na škodu osvěžit paměť: nejdůležitější je podsazení dítěte – kolínka musí být výše než zadeček. Dítě musí být umístěno čelem k matce a jeho záda musí být prohnutá a kopírovat tvar písmene C. Úvaz by měl být pevný, aby dítě nemohlo samovolně měnit polohu a bylo na těle matky opravdu v bezpečí. Do nosítka je vhodné děti oblékat do funkčního oblečení. Navštivte e-shop https://www.zkusmerino.cz/ pro velký výběr dětského oblečení z merino vlny. ZkusNositko.cz K Hádku 1576/12 Praha-Dubeč 107 00 Tel: 777 534 728 Email: info@zkusnositko.cz https://www.zkusnositko.cz/

Publikováno: 01. 07. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Denisa Vlasáková