Opruzeniny u starších dětí – co na ně zabírá

Opruzeniny u starších dětí, stejně jako u kojenců, batolat či dospělých, nejsou žádnou ojedinělou situací. Jedná se o kožní onemocnění, které je způsobeno třením kůže o kůži. Například vnitřní strana stehen, pod prsy, genitálie, hýždě a jiná místa. Jak na vzniklé opruzeniny u starších dětí?

Co způsobuje opruzeniny

Od špatně zvoleného oblečení z umělých tkanin, až po tření kůže a nedostatek vzduchu. V letním období hraje velkou roli horko a pot. Děti, které nosí pleny, by měly být v letním období po každém přebalení alespoň nějakou dobu bez plenky, aby pokožka mohla takzvaně dýchat. Příčinou opruzenin může být i přenos infekce na citlivá místa. Opruzeniny u holčiček na genitáliích mohou pěkně potrápit. U dospělých se opruzeniny mohou objevit i z důvodu sedavého zaměstnání. Pozor si dávejte i na časté mytí pokožky. V takových případech dochází k poškození ochranného kožního filmu.

Jak se opruzenin zbavit?

V případě, kdy zjistíme, že se nám či dětem objevila opruzenina, měli bychom okamžitě jednat. Pokud potíže neřešíme, rány mohou začít mokvat, praskat a jsou více náchylné k napadení bakteriemi či kvasinkami. Postižené místo opláchněte vlažnou vodou a mýdlem. Pozor ale na to, jaké mýdlo používáte. Nemělo by obsahovat zbytečné chemické látky, parfémy a jiné. Bohatě postačí kostkové mýdlo. Například s ovsem, které zklidní pokožku. Kůži po umytí nikdy nedřete ručníkem, ale jemným poklepáním vysušte. Po vysušení nechte pokožku bez oblečení či plen dýchat, ať pořádně proschne. Následně naneste bariérový krém, který zajistí ochrannou vrstvu a preventivní opatření před vznikem dalších opruzenin. A co na opruzeniny u dětí? V případě opruzenin kdekoli na tělíčku dítěte, doporučujeme ovesnou koupel. Stačí povařit hrnek ovesných vloček ve vodě a následně vzniklou mléčnou tekutinu přelít přes jemné síto a nalít do koupele. Dobré jsou i dětské zásypy, které zabrání pocení. U dětí starších šesti měsíců, můžete použít bariérové krémy Dermaguard, které zajistí kožní bariéru.

Publikováno: 31. 05. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Vlasáková