Jak na zařízení univerzálního dětského pokoje pro batole, školáka i teenagera?

Dětský pokoj je obvykle prvním útočištěm, které má člověk opravdu sám pro sebe. Vzpomínáme na něj ještě dlouhá léta do dospělosti. Je jedno, zda jde o malý koutek v panelovém bytě anebo velký pokoj v rodinném domě. Právě v něm zažívá dítě první důležité okamžiky. Jak tento prostor zařídit tak, aby sloužil od útlého věku až do dospělosti?

Neustále se měnící nároky

Návrh a zařízení dětského pokoje patří k tomu nejsložitějšímu, co vás ohledně bydlení doma čeká. Děti mají na bydlení specifické nároky, které se navíc v průběhu jejich růstu neustále mění. Zařídit jim tedy univerzální prostor, který bude možno v průběhu let jen lehce obměňovat, není nic snadného. Jako dobrý základ variabilního prostoru poslouží především volba tlumených barev, které bude snadné sladit se zbytkem pokoje a případně je bude možné snadno přebarvit, jak bude dítě růst a projevovat vlastní vkus. Sázkou na jistotu je bílá, světle žlutá, světle modrá anebo tapety v dekorech dřeva. Vyloženě dětské prvky používejte na stěny s rozmyslem a dbejte na to, aby je bylo možné snadno sejmout. V tomto ohledu se můžete realizovat na povlečení, závěsech, lampičkách a různých dětských dekoracích, jako je například obraz, které je možné v případě potřeby obměnit celkem levně, aniž by se musel měnit celkový ráz pokoje.

Rozdělte pokoj na zóny

Jakmile váš potomek dosáhne školního věku, je potřeba mu pokoj rozdělit na zónu na hraní a prostor na práci. V hracím prostoru by měl být dostatek úložného nábytku na uschování hraček, ale také dětská pohovka na odpočinek, stůl se židličkou na kreslení a kombinujete-li tuto zónu s odpočinkovou, také postel. Při vybavování herní zóny myslete na to, že váš rostoucí potomek bude chtít časem vyměnit hračky třeba za posilovací stroje. Proto by vše mělo být variabilní a snadno odstranitelné. Naopak pracovní prostor musí bezpodmínečně obsahovat psací stůl a židli, hodí se také police pro uložení učebnic a sešitů a samozřejmě prostor pro počítač, bez něho se dnes již studenti ani školáci neobejdou. Jako vhodné řešení pracovní zóny se jeví v současné době hojně nabízené sestavy dětského školního nábytku, které kromě úložných prostor nabízí právě i modulární stůl a židle.

Nezapomeňte na skříně či šatnu

Dostatek úložného prostoru na svršky, ale také sportovní vybavení, sezónní věci a vlastně všechno, co dítě považuje za své, lze řešit například pomocí vestavěné skříně anebo niky s uzavíratelnými dveřmi na kolečkách. Zvolíte-li druhou variantu, myslete na to, že aby bylo možné pojezdy bez problémů používat, je nutné zajistit v pokoji hladkou podlahovou krytinu. Jako ideální se v tomto případě jeví vinylová podlaha.

Publikováno: 07. 08. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Denisa Vlasáková