Boby, nebo sáňky?

Boby na sníh i sáňky představují jeden ze symbolů zimních radovánek. Zábavu si na nich užívají především děti, ale občas si ji nenechají ujít ani dospělí. Kdy si pořídit boby a kdy jsou lepší sáňky? Jaké druhy máme možnost si koupit a na co se zaměřit při jejich výběru?

Než se rozhodneme

Než se rozhodneme, co si pořídíte, ujasněme si své požadavky a potřeby. Je potřeba si uvědomit, pro jaký věk budeme sáňky nebo boby na sníh pořizovat. Jakou hmotnost má ten, kdo je bude používat. Pro jaký účel je pořizujeme.

Budeme je využívat pro sjezd nebo jako zimní alternativu kočárku? Bude na nich dítě jezdit samo či se sourozencem nebo jedním z rodičů? Jaké finanční prostředky chceme do nákupu investovat.


Sáňky

Především dřevěné sáňky představují dlouholetou klasiku. Možná ještě máme doma takové, na kterých jsme jezdili my. Mezi jejich hlavní výhody patří dlouhá životnost. Konstrukce zůstává dlouhou dobu bez zásadních změn.

Základ představují dvě sanice, které jsou spojené textilním výpletem. Jezdec se přidržuje za madlo, které je umístěné v přední části sáněk. Sáňky jsou při sjezdu stabilní a mívají vyšší nosnost. Pořídit si můžeme sáňky dřevěné nebo plastové.

Výhody dřevěných sáněk

Jak již bylo řečeno výše, především je to pevná a odolná konstrukce s dlouhou životností. Sáňky jsou stabilní. Plynulou jízdu zajistí ocelové pásky, které jsou umístěné na spodní části skluznic.

Vítaná je i vyšší nosnost. Delší modely uvezou i dvě osoby. Pořídíme-li si sáňky s ohrádkou, jsou pro malé děti dostatečně bezpečné.

Nevýhody dřevěných sáněk

Mezi nevýhodami hraje prim jejich vyšší hmotnost. Může se s nimi hůře manipulovat. Větší rozměry omezují jejich skladnost. Chybí jim brzda, brzdit se musí nohou. Jsou vhodnější volbou pro starší děti, které se je naučí ovládat. Také pořizovací cena je vyšší.

Výhody plastových sáněk

Představují kombinaci sáněk a bobů. Jsou vyrobené z odolného plastu. Rozšířené boční lyžiny poskytují dokonalou oporu pro nohy. Sáňky jsou lehké a snadno se skladují. Nabízejí dobré jízdní vlastnosti, a i dostatečnou nosnost.

Jsou opatřené popruhem, za který je snadno budeme tahat. Příjemná je pořizovací cena. K některým modelům můžeme pořídit plastovou opěrku pro záda, která zajišťuje bezpečí menším dětem.


Nevýhody plastových sáněk

Mají menší rozměry a většinou se na ně vejde pouze jedna osoba. Pokud dojde k většímu nárazu, může dojít k poškození plastu. Je-li teplota nad nulou, sníh se lepí na skluznice a tím dochází ke snižování jízdního komfortu.

Boby

Snáze se ovládají. Pro řízení a brzdění slouží postranní úchyty. Velmi snadné ovládání pak nabízejí boby opatřené volantem. Snadné ovládání a manipulaci umožňuje i jejich nižší hmotnost. Vítaná je i nízká pořizovací cena.

Nevýhodou je menší odolnost a nižší životnost plastu. Při nárazu nebo nevhodné manipulaci může plast snadno prasknout. Také nosnost je u plastových bobů nižší.

Nejmenším dětem můžeme pořídit boby opatřené opěrkou pro záda a bezpečnostními popruhy. Plastové boby jsou skladnější než sáňky, a to díky menším rozměrům.

Vyberte si pro své děti osvědčenou klasiku vašeho mládí – boby Champion s brzdnými páčkami. Najdete je na stránkách jejich výrobce – Nejsport.cz.  

Publikováno: 23. 11. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Denisa Vlasáková