Jak se vypořádat s psychickými potížemi po znásilnění

Znásilnění představuje jeden z nejtraumatičtějších zážitků, který může žena během svého života zažít. I když se žena po tělesné stránce zotaví relativně rychle, jizva na duši přetrvá mnohem déle - mnohdy i celý život. Bez odborné pomoci, kterou každé oběti znásilnění poskytne psychoterapie Praha, se psychické uzdravení mnohdy nepodaří, proto není dobré s jejím vyhledáním otálet.

Co je to znásilnění?

V první řadě je nutné si ujasnit, co přesně znásilnění je. Jedná se o typ sexuálního násilí, při kterém si násilník na oběti vynutí pohlavní styk nebo jinou sexuální aktivitu. Důležité je, že je tento akt proveden proti vůli postižené. Tím, že se snaží bránit, je tento čin doprovázen fyzickým poškozením. Většina případů znásilnění není vůbec nahlášená, protože se za něj žena stydí a snaží se s jeho následky nějakým způsobem sama vypořádat. To ovšem není správné, jelikož jen díky včasnému zásahu z okolí může dojít k pomoci oběti a hlavně dopadení násilníka. V České republice jsou každý den nahlášeny dva případy znásilnění.

Následky znásilnění

Po samotném činu se postižené dostaví celá řada pocitů jako je strach, panika, deprese, ale také stud. Ten bývá nejčastějším důvodem, proč znásilněné ženy tento čin nenahlásí a snaží se s ním nějak samy vyrovnat. Stud ovšem není na místě a je potřeba neotálet s ohlášením na policii a vyhledáním odborníka, který jí poskytne patřičnou pomoc. Psycholog Praha umožní rychlejší a hlavně účinnější uzdravení z tohoto zážitku. V léčbě traumatu ze znásilnění hraje velkou roli čas. Důležité je, aby se postižené dostavila pomoc do prvního spánku po aktu. Nemusí se hned jednat o návštěvu psychologa. Stačí se svěřit blízké osobě, která dokáže oběti poskytnou dostatečnou ochranu. Pokud nadále přetrvá úzkost, je nutné vyhledat odbornou pomoc. K léčbě posttraumatických zážitků je velmi účinná EMDR terapie, díky které se žena z psychických potíží uzdraví.

Publikováno: 17. 02. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Denisa Vlasáková