Co dělá zpěv s dětským mozkem? Pozitivní vliv na vývoj je nesporný!

Mateřský hlas a klidná melodií dokáží hotové divy. Své o tom vědí maminky, které svým dětem zpívají ukolébavky. Uspávání pro ně není noční můrou jako pro jiné ženy. Zpěv však není nenahraditelné jen při uspávání, dítě by se s ním mělo setkávat i přes den. Zpívající rodiče podporují dětskou kreativitu, rozvíjí představivost a zároveň si s dítkem budují pevné pouto. Ukolébavky a písně pro děti jsou při zklidňování a uspávání menších i větších dětí nepřekonatelné. Důvod je prostý – matčin hlas je dítěti důvěrně známý a v kombinaci s líbivou, pomalou melodií má takřka zázračné účinky. Lepší způsob, jak utišit neklidné miminko, zřejmě neexistuje. Že neznáte texty? Nevadí - najdete je v online zpěvníku.

Se zpěvem neotálejte, dopřejte ho i plodu!

Co na tom, že se miminko narodí až za pár měsíců – naučte se akordy a texty a udělejte si pěknou chvilku s partnerem nebo se svými přáteli. Podle odborníků je vhodné dítko seznámit s živou hudbou již v prenatálním období. Kolem dvacátého týdne těhotenství dochází k vývoji sluchu, jinými slovy: váš potomek začíná vnímat zvuky, a tedy i hlasy svých rodičů. Když budete miminku každodenně zpívat jednoduchou písničku, bude na ni reagovat bezprostředně po narození.

Když budete zpívat miminku v bříšku, po narození melodii pozná.

Zpěv je důležitý, protože...

Opravdu nezáleží na tom, jestli zpíváte jako operní pěvkyně, nebo skřehotáte. Malým dětem je to úplně jedno – jde jim především o kontakt s rodiči. Zpíváním ukolébavek či jiných dětských písní dáte dítku mnohem více než reprodukovanou hudbou. Zpěv vede k upevnění vzájemného vztahu a písnička z CD nebo internetu ho nemůže nahradit. Pravidelným zpíváním navíc přispíváte k rozvoji řečových a komunikačních dovedností. U menších dětí skvěle fungují jednoduché, rytmické písně, které děti rády opakují. Zpěv je velmi důležitý pro správný vývoj mozku – při zpívání dochází k aktivaci mnoha mozkových center. Včetně těch, která se při běžné řeči nezapojují. Kromě rovnoměrného vývoje řeči je zpěv velmi důležitý také z hlediska zdravého psychomotorického vývoje. Hudba jde ruku v ruce i s tancem, který je jedinečným prostředkem k vyjádření své osobnosti.

Publikováno: 05. 08. 2019

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Denisa Vlasáková